Untitled 1

 

 

 

همانطور که در هنر معماری از دیر باز متریال مصرفی در خانه‌های ایرانیان از شمال تا جنوب متفاوت بوده است.  و با توجه و نیاز مردمان آن منطقه شیوه معماری منازل بومی‌سازی شده است. مثلا در یزد با توجه به اقلیم گرم وخشک آن منطقه وجود آب انبارها و حوض وسط حیاط خانه و مشخص کردن رنگ‌ها و مصالح با توجه به ویژگی‌های آن منطقه است.  در شمال کشور با توجه به بارندگی سقف خانه ها را شیب دار می‌سازند.  یا خانه های روستایی شمال کشور معمولاً به دلیل جلوگیری از آب باران زیر زمین ندارند. در قدیم برای جلوگیری از هدر رفت انرژی از شیشه های رنگی استفاده می‌کردند. نوع پنجره‌ها و متریال مصرفی در آن‌ها نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. در این مطلب پنجره مناسب مناطق مختلف آب و هوایی و نوع پنجره و متریال مصرفی‌ آن را در نقاط مختلف برای شما شرح می‌دهیم.

پنجره مناسب برای نواحی مختلف آب و هوایی

بدیهی است که با توجه به نوع آب و هوا و یا مسائل دیگر نوع متریال مصرفی و شکل پنجره مورد استفاده متفاوت است. پنجره اصلی‌ترین مجرای ارتباطی واحد مسکونی یا تجاری بر ای تبادل هوا و نور است. اگر در منطقه سردسیر زندگی کنید جلوگیری از خروج هوای گرم حائظ اهمیت است. اگر در منطقه ای گرمسیر زندگی کنید در فصل تابستان خنک نگه داشتن منزل ضروری است. در مناطق شلوغ آسودگی از سر و صدای اضافی و آلودگی اهمیت پیدا می‌کند. و در مناطق شرجی و با رطوبت بالا حفظ پنجره‌ها از زنگ زدگی و فرسایش مهم است. در نهایت انتخاب درست می‌تواند از هدر رفت پول و انرژی جلوگیری کند.

پنجره مناسب مناطق سردسیر

پنجره در مناطق سردسیرره مناطق مختلف

در مناطق سردسیر به دلیل برودت هوا و بارش‌های زیاد جلوگیری از اتلاف انرژی اهمیت زیادی دارد. استفاده از پنجره upvc و دو جداره تا حدودی مشکل ما را در این مناطق برطرف می‌کند. علاوه بر جنس پروفیل نوع شیشه نیز در این مناطق حائز اهمیت است. بهتر است که شیشه های سه جداره در این مناطق استفاده شود. در مورد نوع پنجره نیز اگر فقط برای نورگیر بودن مورد استفاده است بهتر است که از پنجره ثابت استفاده شود. اما معمولاً ساکنان ترجیح می‌دهند که پنجره بازشو نیز داشته باشد که در این صورت پنجره دوجداره تک حالته یک لنگه بازشو گزینه مناسبی است.

پنجره مناسب مناطق مختلف (مناطق گرمسیر)

در مناطق گرمسیر برای تهویه مناسب تر بهتر است که پنجره دارای بازشو مناسب باشد. به دلیل شدت تابش نور خورشید نوع پروفیل مصرفی نیز باید به صورتی باشد که کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد. مناطق گرمسیری در فصول سرد سال نیز سرمای خشکی را سپری می‌کنند و پنجره‌های این مناطق باید دارای عایق بندی مناسب نیز باشند. استفاده از پنجره های دوحالته گزینه مناسبی برای این مناطق است. البته استفاده از هر نوع پنجره دوجداره آلومینیومی و یا upvc به دلیل عایق بندی مناسب گزینه بهتری از پنجره‌های سنتی است.

پنجره مناسب مناطق شرجی

استان‌های گیلان و مازندران در اغلب فوصول دارای بارندگی می‌باشند. و در فصل‌های گرم سال نیز هوا در این نواحی مانند شهر‌های جنوبی شرجی است. یکی از مواردی که در هوای بارانی و شرجی باید در نظر گرفته شود مقاومت پنجره در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی است. از این منظر استفاده از پروفیل upvc برای این مناطق مناسب است. برای مثال پنجره‌های آهنی در این نواحی به دلیل زنگ‌زدگی و پوسیدگی خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. و بعد از نصب پنجره دوجداره باید اطمینان حاصل شود که شیار برای تخلیه آب باران در پنجره تعبیه شده باشد.

ما در شرکت ماکان وین با ارائه مشاوره مناسب به شما با توجه به محل سکونتتان کمک می‌کنیم که بهترین نوع پنجره را با توجه به منطقه سکونت خود انتخاب کنید. اینکه اگر درمناطق پر سروصدا زندگی می‌کنید چه نوع شیشه‌ای برای بنای شما مناسب است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *